Bizi Takip Edin
Kategoriler
Bumerang
Arşivler

Bazen her şey çok gelir bana,

şehir sıkıştırır, trafik ruhumu daraltır, insanlar, konular, konuşulanlar anlamsızlaşır,

bırak işi gücü de kalk gidelim der bi ses içimden …

 

 

Dikencik Evleri böyle kalk gidelim zamanları için bire bir desem abartı olmaz.

Alır başını gidersin Dikencik’e, Çam Ormanlarının ortasındasın, Dedikodu, GDO, hormon, trafik, gürültü, stres gibi bütün zehirlerden uzakta çekersin Oksijeni ciğerlerine ciğerlerine, gözünün alabildiğine doğa, seyret dur, ne bir inşaat artığı, ne bir çöp yığını görmezsin, ne korna sesi, ne kavga nede büyük şehir uğultusu duymazsın, kulaklarında sadece cıvıl cıvıl doğa sesi olur,  mis gibi orman kokusu bir de Ayşe Ablanın meyveli kekleri ile bitki çaylarının kokusu gelir burnuna . Kocaman bir gülümseme yayılır yüzüne, yaşamanın ne kadar güzel olduğunu bir kez daha fark edersin.

 

 

Mevsimlerden yaz ise buz gibi havuzda serinlersin, kış ise şömine başında kedi gibi mayışır, tarçın çayı içersin.

 

 

Dikencik Evlerinin işletmecisi ve de sahipleri Ayşe Abla ve Cengiz Abi, yürekleri yaşam enerjisi ve sevgi dolu, muhabbetleri de öyle keyifli ki neredeyse  Dikencik Evleri’ni kendi evimiz sanıyoruz.

 

 

Ada hanımı bu keyiften mahrum bırakmak olmazdı tabii ve biz de Dikencik’de kek yiyip çay içerken bulduk kendimizi, kuş cıvıltılarına Ada’nın kahkahaları karıştı, domates yemeyi sevmeyen Ada, dalından kopardığı tazecik domatesleri keyifle indirdi mideye.

 

 

Elbette buz gibi havuzda yüzmeyi ihmal etmedik, güneş ışıklarını ve oksijeni tüm hücrelerimize depoladık, burada yaşamanın hayalini kurduk, ruhumuzu şenlendirdik.

 

 

Dikencik Evleri’ne varınca, kendimizi çok gizli bir bir yeri bulmuş gibi hissediyoruz, ilk gelişimizde biraz kaybola kaybola ve orman yolunda hafiften ürpererek bulabilmiştik burayı, galiba bu sebeple yol boyunca gördüğüm bütün tabelaların fotoğrafını çekesim vardı.

 

 

Dikencik Evleri Yeşilüzümlü’de, Yeşilüzümlü adını asırlardır yetiştirilen üzüm bağlarından alıyor, ev şarapları ve Dastar adı verilen dokuma kumaşları meşhur.  Dastar; pamuk ,yün yada ipek iplikler kullanılarak yapılıyormuş. Birçok evde,aile yadigarı tahtadan yapılma Dastar tezgahları var ve hala çeşitli motifler dokumaktalar.

 

Dikencik Evleri hakkında daha fazla bilgi almak istersen buraya bakabilirsin (http://www.yesiluzumlu.com/)

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir