Bizi Takip Edin
Kategoriler
Bumerang
Arşivler

Rivayete göre, Afkule Manastırı herkesten uzak bir yaşam yolunu seçen, Elefterios adlı keşiş tarafından basit aletler ile kayaları oyarak yapılmış ve Elefterios  burada ömür boyu çile çekmiş.

Eğer buraya çocuksuz gelseydik sanırım çok romantik bir yazı yazardım, buranın büyüleyici bir yer olduğunu anlatır, şöyle akşamüstü bir kadeh şarap eşliğinde, uçurumun kenarında sessizliğin, manzaranın, ormanın tadını nasıl çıkardığımızı ballandıra ballandıra dökerdim cümlelere.

 

 

Ama biz yanımızda 3 yaşındaki kızımız ile;

Sık çam ağaçları arasında, kah durarak, kah omuzlarda, kah kucakta, kah sırtta taşınmak sureti ile ve de zaman zaman keçiboynuzu toplama molaları vererek, ara sıra da kendisi yürüyerek 15-20 dakikada varabileceğimiz yolu  45 dakika 1 saat gibi bir zamanda tamamlayıp, Afkule’ye ulaşabildiğimizden ancak dili damağı kurumuş bir gezi notu çıkarabiliyorum.

 

 

En büyük hatamız, Fethiye’de yaşayan ve bu yüzden çok kıskandığım sevgili dostumuz Cemil’in arabayı park ettikten sonra biraz yürüyeceğiz sözünü hafife alıp, yürümek bizden sorulur havasıyla yola düşüp “yanımıza su almamış olmaktı”

 

 

 

 Kayaköy meydanından Gemiler koyu yönünde giderken, yolun sonunda bir taraf Afkule’ye diğer taraf Gemiler Koyu’na giden yol  ayrımından, Afkule yoluna girip toprak yolda  2-3 km daha ilerledikten sonra arabayı park ettik. Henüz ne kadar ve nasıl yüreyeceğimiz hakkında tam bir fikrimiz yoktu 🙂

 

 

Uzun bir süre binbir numara ile patika yoldan yürüyüp, sonra aşağı inişe geçtik çok keyifli ve eğlenceli olmasının yanında çok zor bir yürüyüş oldu bizim için.

 

 

Anladım ki böyle yürüşler de mutlaka yanımızda su ve  Cemil dayı bulunması şart.

Cemil dayı yol boyunca Ada’nın atı “Havalandıran Rüzgar” oldu, Ada’ da “Prenses” oldu.

 

Ciğerlerimizi oksijenle doldurduk ve gördüğümüz manzaraya hayran kaldık, keşke böyle değerli yerlerimizi daha iyi koruyabilsek diye iç geçirdik.

Ve Afkule gezimizi tamamladık.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir