Bizi Takip Edin
Kategoriler
Bumerang
Arşivler

Çok güzel Uçurtma yaparmış

Masal çocukları…

Ejderha resimleriyle

Süslermiş Uçurtmalarını

 

Dünyada yokmuş

Onlar kadar güzeli

Gökkuşağı bile Kıskanırmış renklerini

Çocukluğumda, mahallenin tüm çocukları küçüklü-büyüklü toplanır yaptığımız renk renk ve şekil şekil uçurtmalarımızı yarıştırırdık. Uçurtmalarımız gökyüzünde süzülürken, sanki biz de kanatlanır uçardık  …

Kızımla hafta sonu ne yapsak diye internette dolaşırken, Uçurtma Atölyesi ve Uçurtma Müzesi’ni gördüm,  2005 Yılında Mehmet Naci Aköz kurmuş … Uçurtma Müzesinin kuruluşu  2005 ama, kolleksiyonundaki ürünlerin toplanmasına 1986 da başlanmış.

Hemen aradım ve randevumuzu aldım, 3 yaşından itibaren çocukları kabul ediyor olmalarına rağmen biz 2,5 yaşında kendimizi kabul ettirdik.

Önce, Uçurtma Atölyesi’nde bizi  Mehmet Bey karşıladı. Atölye de,  uçurtma çıtalarını önceden hazırlamışlar  ve masaların üzerine renk renk, desen desen uçurtma kağıtlarını sermişlerdi.

Ada, kendi  yapacağı uçurtmasının kağıdını kendi  seçti , sonra Mehmet Bey ile beraber, dikkatlice çıtaları yerleştirdiler, kuyruğunu taktılar ve uçutmamız hazırdı.

Sonra da beraberce “Uçurtma Müzesi “ bölümüne geçtik, Mehmet Bey, Dünyanın dört bir yanından getirdiği farklı farklı uçurtmaları neşe ile tanıttı. Her biri çok heyecan verici idi, uçurtmaların sergilenmesi sırasında Ada mı daha çok eğlendi, ben mi bilemiyorum.

Eğlenceli fotoğraflar çekildi, sertifika töreni yapıldı. Sadece çocuklar için değil, biz anne-baba içinde birer sertifika hazırlamışlardı, böylece hem Ada, hem de biz çok mutlu olduk.

Düşünüyorum da, bugün hala babam la yaptığımız, kardeşim le uçurduğumuz uçurtmanın hatıraları damağımda, gönlümü şenlendiriyor… Ada’nın yaptığı uçurtmayı taşırken,  kızımın gözlerindeki sevinç, sesindeki cıvıltıyla meğer ne kıymetliymiş, ne uzun vadeli sevinçler yaşatmış bizim uçurtmalar dedim …

Uçurtma Müzesi girişi için ücret almıyorlar, Uçurtma Atölyesinde ise sadece uçurtma malzemelerinin ücretini ödüyorsun.

Daha fazla bilgiyi buradan bulabilirsin http://www.ucurtmadunyasi.com/index.asp

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir