Bizi Takip Edin
Kategoriler
Bumerang
Arşivler

Evde oyuncak yapma işini sevdik, hem oyuncağı yaparken, hem de yaptığımız oyuncakla oynarken çok keyiflli zaman geçiriyoruz.

Gerçekten o kadar çok eğleniyoruz ki ve öyle güzel sohbet ediyoruz ki henüz 5 buçuk yaşında bir kızla birlikte olduğumu unutuyorum, ya da kendi yaşımı unutuyor da olabilirim. Bunun yerine bir zamanlar neler yaptığımı yeniden hatırlıyorum, bu oyuncak yapma işi Ada’ya mı bana mı anlamadım.

Bu akşam zıplayan örümcekler yaptık, üstüne de güzel bir Noel Baba masalı uydurduk 🙂

Noel Baba

Orda çok uzakta bir köy varmış, bu köydeki çocuklar her yılbaşında Noel Baba’dan istedikleri hediyeleri büyük bir umutla bekler ama yeni yılın ilk sabahı evlerindeki çam ağaçlarının altına baktıklarınnda  bekledikleri hediyelerin orada olmadığını görüp üzülürlermiş.

Köyün muhtarı da kendi kendine bu duruma bir çözüm bulabilmek için düşünür dururmuş, çocukların üzülmesine O da üzülürmüş. En sonunda aklına bir fikir gelmiş ve onuda köyün diğer büyüklerine söylemek için bir toplantı yapmış, toplantıda çocuklar hediyeleri gelmediği için çok üzülüyorlar, buna bir çözüm olarak şöyle bir önerim var, hepiniz çocuklarınıza Noel Baba’dan  istedikleri hediyeleri bir mektup şeklinde yazıp, çam ağaçlarının altına bırakmalarını söyleyin, sonra o mektupları okuyup ne istediklerini bana bildirin, ben de bir liste hazırlayayım, bu listeye göre aramızda para toplayalım sonra da gidip çocukların istedikleri oyuncakları alayım, yılbaşı gecesi de onların istediği oyuncakları ağaçlarının altına koyalım böylece çocuklar mutlu olsun demiş.

Köyün büyükleri de tamam demişler ve planladıkları gibi herkes çocuğuna Noel Baba’ya bir mektup yazmasını ve istekleri hediyeleri de mektupta belirtmelerini söylemiş. Çocuklar mektuplarını yazınca  anneler babalar çocuklarının ne hediye istediğini öğrenip muhtara bildirmiş, muhtar da konuştukları gibi bir liste yapmış sonnra da parayı toplamışlar ve arabasına binip şehre gitmiş, şehirden her çocuğun istediği oyuncağı almış bir çuvala doldurmuş, arabasının arkasına bagaja koymuş, renkli hediye paketlerini de arka koltuğa güzelce yerleştirmiş yola çıkmış, köye doğru ilerlerken yolda iki kişi arabasınnı durdurmuş, bunlar hırsızmış. Muhtarın yapmayın, etmeyin, orada sizin için değerli bir şey yok demesine de aldırış etmeden çuvalı çalıp kaçmışlar.

Çuvaldaki oyuncaklar gidince muhtar çok üzülmüş, kara kara ne yapacağını düşünmeye başlamış, cebinde şehre gidip oyuncak alacak para da yokmuş, allmak için yeterli zaman da yokmuş. Böyle bir yandan düşünüp bir yandan üzülürken , oyuncakları paket yapmak için aldığı kağıtları katlamaya başlamış, katlaya katlaya bir kağıt örümcek figürü yapmış, sonra aklına bir fikir gelmiş, çocukların istediği oyuncakların yazılı olduğu listeyi çıkarmış ve kim hangi oyuncağı istiyorsa kağıtları katlaya katlaya o oyuncağın ufak bir modelini yapmış, akşam olunca da gidip çocukların ağaçlarına tek tek kağıttan katladığı oyuncakları bırakmış.

Çocuklar ertesi sabah uyandıklarında istedikleri hediyeleri paketlenmiş şekilde ağaçlarının altında görmüşler, hepsi çok sevinmişler, ortalık neşeli çocukların kahkağalarıyla dolarken muhtar da uyanmış, evindeki çam ağacının dallarında onun bir gün önce çocuklara yaptığı kağıttan katlanmış figürler süs gibi asılıymış, ağacın altında da kocaman bir paket duruyormuş, şaşırmış paketi açmış, paketin içinde çok güzel bir Noel Baba kıyafeti duruyormuş, cebinde de bir zarf varmış, zarfı açınca şaşkınlığı iyice artmış çünkü zarftaki mektup Noel Baba’dan geliyormuş,  meğer o akşam Noel Baba gelip çocukların istediği hediyeleri tek tek ağaçların altına bırakıp, muhtarın katladığı kağıtları da süs gibi Muhtarın ağacına asmış.

Mektupta da şöyle diyormuş, senin yaptıklarından haberim oldu, gerçekten düşüncen çok güzel, ben artık yaşlandım, eskisi kadar hızlı olamıyorum ve bazı yerlere yetişemiyorum, çocuklar da çok üzülüyorlar. Sana burada bir Noel Baba kıyafeti bırakıyorum bundan sonra yılbaşı akşamları ben hediyeleri getirip sana bırakırım sen de çocuklara dağıtırsın.

Eeeee. hırsızlara ne mi olmuş, çaldıkları çuvalı açtıklarında içinin oyuncakla dolu olduğunu görünce, yılbaşı zamanı çocuklara gidecek oyuncakları çaldıklarını anlamışlar ve bunu yaptıkları için çok pişman olup, çok üzülmüşler, çaldıkları oyuncakları tekrar çuvala doldurarak şehirdeki yetimhanenin kapısına bırakmışlar, sonra da zile basıp kaçmışlar ve bu oyuncaklar da kimsesiz çocukların olmuş.

Bu masal da burada bitmiş 🙂

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir