Bizi Takip Edin
Kategoriler
Bumerang
Arşivler

 

 

 

“Yeryüzünün güzelliğini seyre dalanlar, yaşam sürdükçe tükenmeyecek güç pınarları bulurlar”

Rachel Carson

 

 

Çocukluğumdan bahsederken gülmekten yaşlar gelir gözümden, en feciii düşmeler, annemin en kızdığı hatıralar, en önemseyerek yaptığım saçma sapan işler, bakış açım, kararlarım,  hepsi inanılmaz mutlu hatıralar …

Beslenmenin önemi

Motor gelişiminin önemi

Sosyalleşmenin önemi

Paylaşmanın önemi

Hiç önemli değildi benim çocukluğumda. Bahçeden beslendiğimiz ve bütün gün bahçede oynadığımız için tüm bunlar doğal olarak gelişiyordu ve annemin böyle meseleleri dert edinmesine hiç gerek kalmıyordu.

Bugün ben anneyim ve  büyük dert oldu bu konular benim için. Kızımın her türlü gelişimine destek olacağım ve harika bir anne olup, harika bir çocuk yetiştireceğim diye girdiğim stres yüzünden, hem kızım hem ben, güzelim çocukluğun bütün eğlencesini kaçırıyoruz.

O yüzden aklım fikrim gezip tozmakta benim. Dereyi görmeden sıvarım paçaları, karpuz kabuğu denize düşmeden, ben düşerim denize. Kızımı ayrı tutardım bu eğlencelerden, aman üşütür, aman hasta olur, aman mikrop kapar diye, ama birkaç geziden sonra gördüm ki, hasta olmuyor aksine mutlu oluyor !!!

Biz de, insanların kınayan, küçümseyen, beğenmeyen, deli diyen bakışlarını umursamıyoruz.

Nisan’da yüzüyoruz kızımla Bozcaada’nın serin denizinde, Eylül’de atlıyoruz Fethiye’nin buz gibi kaynak sularına, o kadar mutluyuz ki ne hasta oluyoruz, ne de psikolojimiz bozuluyor.

AVM’lere de gidiyoruz ama resim, uçurtma, müzik, tiyatro aktivitelerine daha çok gidiyoruz.

Kar yağınca, kardan adam yapıyoruz, yağmur yağınca su birikintilerinde zıplıyoruz, uykuya dalmak 15 dakika sürüyor ve huzurla, gülümseyerek harika bir uyku çekiyoruz.

Bağda, bahçede koşturuyoruz, dağa tepeye tırmanıyoruz, ellerimiz çiziliyor, kolumuzda bacağımızda morarmalar oluyor, ama yere sapa sağlam basıyoruz, düştüğümüz gibi kalkmayı biliyoruz.

Bir amaç için değil, sadece eğlenmek için eğleniyoruz, Motorumuz da, sosyalliğimiz de gayet gelişmiş durumda.

Çocuk dediğin;  ağlar, güler, şımarır, düşer, kalkar, kirlenir, kirletir, hastalanır, iyileşir. Çocuğun, çocuk olduğunu kabul edince her şey yolunda ve daha eğlenceli gidiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir