Bizi Takip Edin
Kategoriler
Bumerang
Arşivler

İSÖM Yedikule Yedi Sanat Özürlüler Kültür ve Sanat Merkezi‘nde eğitim alan 8 yetenekli özürlü öğrenci.

          Muhammet Faruk Sağır

          Ozan Dağdelen

          Hatice Hare Soylu

          Sibel Sena Sirkecioğlu

          Bahar Bilici

          Abdurrahman Aslan,

          Ahmetcan Gündoğdu;

          Esra Gündoğdu …

 

 

Sosyal yaşamda engellilik temalı “Metropol Düşleri Üçlemeleri” adlı 3 Animasyon film hazırladılar. 15 Mayıs 2012 akşamı Kazlı Çeşme Kültür Merkezin’de Gala’ları vardı.

 

“Yürümek”, “Görmek”, “Duymak” gibi sıradan kabiliyetlerimizin aslında günlük yaşantımız içinde ne kadar da büyük anlam taşıdığını, ama hepimizin aynı özelliklere sahip olamadığını,  bu üç özellikten birini bile hayatımızdan çıkarsak en basit işlerin nasıl da zorlaştığını fark etmemizi sağlayacak harika bir çalışma hazırlamışlardı.

Aslında sadece sahip olduklarımızın değerini değil, bizim dışımızda da bir dünya olduğunu, Özürlü insanların da var olduğunu ama hernasılsa gözümüzden kaçtıklarını da hatırlattılar. Belkide çok küçük dokunuşlarla kolaylaşabilecek hayatı, düşüncesiz, sorumsuz sanırım biraz da bencilce görmezden geldiğimizi de gösterdiler.

 Bu yetenekli özürlü öğrenciler, Yedikule Yedi Sanat Özürlüler Kültür ve Sanat Merkezi‘nde gerçekleştirdikleri stop motion çalışmaları ve animasyon uyarlamaları boyunca; kukla modellemeler, kara kalem çalışmaları, maket yapım teknikleri, sahne dekorlarına kadar pek çok çalışma ve 103 bin 406 kare fotoğraf çekimi yaparak bir rekora imza attılar. Egellerin aslında kafalarımızda olduğunu, gönül verince çok keyifli işler yapılabileceğini ortaya koydular.

 İSÖM Yedikule Yedi Sanat Özürlüler Kültür ve Sanat Merkezi‘nde, karma özürlü gruplar için Resim, Heykel, Maket Yapımı, Sahne Dekorları, Fotoğraf ve Görselleştirme üzerine çeşitli  eğitimler veriliyor, bu sayede çocuklar hem yaratıcıklarını geliştirip hem de sosyalleşebilme imkanı buluyorlar.

( İSÖM ün eğitim hizmeleri hakkında daha detaylı bilgi almak istersen http://www.ibb.gov.tr/sites/SaglikVeSosyalHizmetler/isom/Pages/Eg%C4%B1t%C4%B1mH%C4%B1zmetler%C4%B1.aspx  buraya bakabilirsin )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir