Bizi Takip Edin
Kategoriler
Bumerang
Arşivler

 

 

 

 

Yaşamak, şifa bulmak ve duyularımı akort etmek için doğaya giderim

John Burroughs

 

 

 

Kapalı alışveriş merkezlerinde zaman harcamayı pek sevmiyorum, bunun yerine parkları, bahçeleri yeşilin, mavinin, oksijenin, börtü-böceğin olduğu yerleri tercih etmeye çalışıyorum. Yani dışarıda olmayı seviyorum… Tabii Ormanlar Kaşifi ve Su Perisi kızım da öyle 🙂

Bu hafta sonuda Kırklareli’ye bağlı Dereköy’de Istıranca Ormanlarının ortasında Gümüşalan’a gittik. Dereköy’ü geçip orman yolunda ilerlerken sanki Trakya toprakları değilde Karadeniz içlerinde biryerlerdeymişiz gibi bir hisse kapıldık.

Doğanın güzelliğine hayran kalmış, dağların, tepelerin, yeşilin etkisinde yol alırken, karşımıza kocaman bir” kapı” çıktı, artık nasıl bir doğa sarhoşluğu içindeysek Gümüşalan’ı geçip “Bulgaristan Sınır Kapısına”  kadar gitmişiz. Tabii aynen geri döndük, yürüyerek Kırklareli’ye ulaşmaya çalışan turistlerin yanından dört kez geçmek sureti ile varış noktamızı ve piknik hazırlıklarının büyük bir kısmını tamamlamış olan arkadaşlarımızı bulduk …

Ormanın içine karışmış olmak, bir adım ileride derenin serinliğini hissetmek, doğanın sesini dinlemek müthiş bir duygu.

Çocuklar hoplaya zıplaya derenin içine atladılar, ne de olsa şehirliyim, hemen Göksel’e sordum, “aman mikrop kapmasınlar” ??? Öğrendik ki bu derenin suyu, hiçbir sehir merkezine uğramadan, hiçbir sanayi atığı v.s. görmeden ormanın içinde akıyor. İçim rahat çocuklar mutlu neşeli, zıpladılar, çığlık attılar, gönüllerince eğlendiler.

Çok güzel arkadaşlıklar kurdular, birbirlerine yardım ettiler, sanırım doğanın çocuk üzerinde ( yada aslında tüm canlılar üzerinde ) ruhsal terapi etkisi olduğuna inanıyorum.

Kızımı uzaktan seyretmeyi severim, dalların, ağaç köklerinin deredeki taşların arasından nasılda dengeyle, ustalıkla  ve özgüvenle geçtiğini görünce gurur duyuyorum, sanırım bu kabiliyeti AVM’lerde kazanamaz.

Çocuk ve doğa ayrılmaz bir bütün, gelecekte sağlıklı ve mutlu günler yaşayabilmek için her ikisine de iyi bakmalıyız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir